Dress code to pewnego rodzaju kanon ubioru stosowany w zależności od sytuacji, okazji, zajmowanego stanowiska.

Widoczny jest on głównie w pracy zawodowej oraz biznesie. I choć często uważany jest za ograniczający, to należy podkreślić, że ma on wiele zalet. Warto podkreślić ideę stroju biznesowego, czyli tzw.. dress code w godzinach pracy czy stosunkach służbowych.

Odpowiedni ubiór spełnia bardzo ważną funkcję, a mianowicie podkreśla naszą profesjonalność.

Oprócz tego sprawia, że w oczach naszego rozmówcy wyglądamy na wiarygodnych, zyskujemy jego zaufanie. Poprzez odpowiednio skomponowany strój służbowy można okazać szacunek szefowi, kolegom i koleżankom z pracy a także klientom czy kontrahentom.

W modzie męskiej również znaleźć możemy kanony ubioru służbowego, biznesowego, bankowego, itp.

Pierwsza i zarazem najważniejsza zasada to dobranie stroju do stanowiska, jakie Panowie obejmują. Dodatkowo ubranie musi być schludne, czyste a przede wszystkim w odpowiednim rozmiarze. Każda stylizacja powinna być dostosowana do pory dnia, zmienna jeśli Pan wyrusza na spotkanie biznesowe, rozmowy negocjacyjne czy jedzie w delegację.

W dress codzie męskim podobnie zresztą, jak w damskim, główną zasadą jest minimalizm. Najlepsze kolory garnituru, czy marynarki to granatowy, szary, rzadziej czarny. Kolorystyka musi być stonowana, delikatna, subtelna. Wzory są oczywiście dozwolone, jednak powinny być bardzo delikatne. Przy wyborze stroju formalnego należy się skupić na całości. Istotny jest wybór odpowiedniego garnituru, jednak rola koszuli i krawata wcale nie jest mniejsza. Najodpowiedniejsze nadal są koszule w kolorze białym, błękitnym oraz szarym. Taki wybór zawsze jest bezpieczny i poprawny. Przy tak dobranej kolorystyce można sobie pozwolić na odważniejszy krawat. Proste w kroju, tradycyjne ubrania łatwej wystylizować. Można również, przy tak przygotowanej bazie, tworzyć wiele zestawów, zmieniając jedynie dodatki.