Organizacja garderoby to ostatnio modny temat. W sieci, poradnikach znaleźć można całą masę dobrych rad w stylu ”co musisz mieć”, jednak porady te dotyczą głównie damskiej garderoby.

Dzisiaj mam zamiar przedstawić sposób na skomponowanie męskiej garderoby, tak by była funkcjonalna, nie przesadzona, po prostu idealna.

Główną zasadą męskiej garderoby jest taki wybór odzieży, by udało się z niej stworzyć stylizację na każdą okazję. Zaproponuję zatem dziesięć rzeczy, które będą stanowiły idealną bazę. Zanim jednak przejdę do głównego zagadnienia, warto sprecyzować, do kogo będzie należała garderoba, czyli do jakich potrzeb odzież powinna być dostosowana.

Przyjmijmy, że kompletujemy garderobę dla mężczyzny, który na co dzień lubi ubierać się elegancko, jednak garnitur zakłada tylko okazjonalnie.

Decydując się na zakup odzieży, która będzie stanowiła podstawę garderoby powinniśmy kierować się głównie jakością ubrań, ich uniwersalnym, klasycznym krojem oraz kolorem.

W męskiej odzieży odnaleźć można kilka klasyków, które były, są i nadal będą modne.

Na pierwszym miejscu stawiam mimo wszystko garnitur, ponieważ każdy mężczyzna powinien mieć go w swojej garderobie. Warto wybrać jeden całosezonowy model, najlepiej gładki, bez żadnej faktury. Najlepszym wyborem będzie kolor granatowy, ponieważ jest odpowiedni na każda okazję, a przy tym pasuje do niemal każdego typu urody.

Na drugim miejscu stawiam koszulę. Najlepiej mieć dwie lub trzy i w miarę możliwości finansowych poszerzać ten rodzaj asortymentu. Niezbędnikiem jest bez wątpienia dobrej jakości biała i błękitna koszula, wykonana z bawełny o miękkim splocie. Koniecznością jest długi rękaw, ponieważ tylko ten wybór pozwoli Panom wykorzystać je na każdą okazję, zwłaszcza w stylizacjach o charakterze formalnym. Warto zainwestować również w koszulę w kratę, która znajdzie zastosowanie w stylizacjach casualowych, będzie stosowna do spodni bawełnianych oraz jeansów.

Gdy mężczyzna posiada już garnitur i koszulę warto pomyśleć o marynarce. Dobrze jest rozważyć zakup marynarki sportowej, która nieco różni się od swojej formalnej, garniturowej siostry. Może mieć np. nakładane kieszenie, łaty lub delikatny, ponadczasowy wzór. Tu warto postawić na to, w czym mężczyzna czuje się dobrze, swobodnie, ponieważ taką marynarkę będzie nosił częściej. Zwróćmy dodatkowo uwagę na to czy wybrana marynarka będzie się dobrze prezentowała z jeansami lub spodniami typu chino, które stanowią dobrą propozycję w męskiej garderobie.

Bawełniane spodnie są mniej formalne od garniturowych, ale prezentują się bardziej elegancko w stosunku do jeansów. Chinosy wybierane są przez Panów w różnym wieku, a paleta kolorów tych spodni jest już na tyle szeroka, że każdy mężczyzna znajdzie coś dla siebie. Z uwagi na uniwersalność polecam granatowe, beżowe lub szare. Równie istotnym elementem są spodnie jeansowe. Tu warto wybrać te droższe, o kroju dopasowanym do sylwetki, dobre jakościowo, wytrzymałe i przede wszystkim w neutralnym kolorze.

Najtrudniejszy dla Panów jest zwykle wybór obuwia. Gdy trzeba wybrać buty garniturowe mamy do wyboru obuwie typu oxford oraz derby. Najbardziej praktyczne są buty w stylu derby, które wykorzystać można do całosezonowych stylizacji z garniturem w roli głównej oraz do strojów mniej formalnych. Oprócz eleganckiego obuwia potrzebne są jeszcze nieco swobodniejsze buty. Jeśli wśród Panów znajdują się sympatycy trampek, to pokazuję zielone światło, natomiast, gdy mają to być buty nieco bardziej eleganckie proponuję mokasyny. Ten rodzaj obuwia jest chyba najbardziej uniwersalny. Będą odpowiednie niemal do każdego rodzaju spodni, co więcej można łączyć je również z szortami.

W męskiej garderobie powinien znaleźć się również dobrej jakości sweter. Warto wybrać model z dekoltem w szpic, serek, który będzie doskonale łączył się z koszulami w stylizacjach mniej formalnych. Dobrym wyborem będzie sweter w kolorze granatowym, niebieskim, szarym lub czerwonym. Wszystko zależy od pozostałych elementów garderoby. Nie byłoby dobrze skomponowanej męskiej garderoby, gdyby zabrakło w niej klasycznej dyplomatki lub innego okrycia wierzchniego zakrywającego marynarkę. Najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem będzie płaszcz w kolorze czarnym, granatowym lub grafitowym. Taki płaszcze raczej nie powinien sięgać poniżej kolan.

Kolejnym okryciem wierzchnim, które powinno znaleźć się w szafie każdego mężczyzny jest lekka, pikowana kurtka. Ten rodzaj kurtki stanowi niezbędnik w sezonie przejściowym (wiosna, jesień). Kurtki typu „husky” doskonale komponują się z jeansami, chinosami i dostępne są w coraz szerszej kolorystyce, choć nadal dominuje w tym przypadku kolor granatowy i zielony.

Ostatnim elementem męskiej garderoby są dodatki, które stanowią kropkę nad „i” całego outfitu. Zaliczamy do nich krawat dostosowany szerokością do sylwetki mężczyzny oraz rozmiaru klap w marynarce, uniwersalny pasek w kolorze butów oraz pochettkę, która staje się coraz bardziej popularna i nie musi być taka sama jak krawat.

Każdy z wymienionych elementów będzie stanowił doskonałą bazę każdej nowoczesnej, funkcjonalnej męskiej garderoby przekonuje SB….

Dobrze skomponowane ubrania będą idealną bazą do pracy nad własnym stylem.